חביבי-קובץ' משרד עורכי דין

עו"ד לענייני צוואות וירושות – איך בוחרים?

עו"ד לענייני צוואות וירושות

חשוב שלקוח המעוניין לכתוב את צוואתו יחפש עו"ד לענייני צוואות וירושות, המתמחה בתחום זה ואשר יבין לליבו, "ירגיש אותו". נושא כתיבת צוואה הוא נושא מאוד אישי ורגיש ולכן על עו"ד לענייני צוואות וירושות להיות בעל תכונות של אמפטיה, נעים הליכות, רגיש למצווה היושב מולו, ומעל הכל – להיות קשוב לו.תמיד נדרשת "כימיה" בין עו"ד ללקוחות שלו, בכל תחום מתחומי המשפט. הקשר בין עו"ד ללקוחותיו הוא קשר מיוחד, המבוסס על אמון הדדי, והוא חסוי משאר העולם. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בעניינים כה אישיים של צוואה והורשה. 

עו"ד לענייני צוואות וירושות – מקצועיות לפני הכל!

על עו"ד לענייני צוואות וירושות מוטלת החובה לבדוק שהאדם היושב מולו הוא אדם הכשיר מבחינה משפטית לכתוב צוואה ולהורות על רצונותיו האחרונים ובמידה ועולה הספק, ואפילו ספק הקל שבקלים כי אין כך הדבר, עליו לבקש קודם כתיבת הצוואה מכתב מאת רופא מומחה שיאשר כי אדם פלוני אלמוני יכול וכשיר לכתוב צוואה. לדוגמה, מצווה שהגיעה לעת זיקנה לכתוב צוואה ונראה שיש אולי ספק באשר לכשירותה לעשות זאת, על העו"ד לענייני צוואות וירושות לזהות זאת ולבקש, לפני עריכת הצוואה, מכתב מרופא פסיכוגריאטר, זהו רופא המתמחה בפסיכיאטריה של מבוגרים. יש לתאם עם פסיכוגריאטר פגישה שבה המצווה תיבדק, קוגניטיבית. אישור של פסיכוגריאטר כי המצווה כשירה לצוות את רצונה יכול בהחלט להספיק לעו"ד לענייני צוואות וירושות להמשיך ולערוך לגברת את צוואתה. את האישור הרפואי אני מצרפת לצוואה ובכך מאיינת התנגדות של מי מהיורשים על רקע מצבה הרפואי או כשירותה של המצווה.

על עו"ד לענייני צוואות וירושות לשבת עם הלקוח או הלקוחה שלו ולהיות קשוב לרחשי ליבם ובתוך כדי כך לכתוב את כל אשר ברצונם לומר בעת ששעתם תגיע, ולדעתי, אם הזמן לא דוחק ואין אילוצים חיצוניים לכתוב צוואה בהקדם האפשרי, אז יש לתת למצווה קצת זמן לחשוב ולהגיע למסקנה שזה אכן מה שמבוקש שיקרה על ידו או על ידה, בעיקר אם מדברים על צוואה שאיננה צוואה שגרתית.  לדוגמה, אם מצווה מבקש לנשל את אחד מן הילדים המהווים יורשים על פי חוק. צעד כזה של נישול יורשים הוא אקט קשה מאוד כלפי היורשים עליהם מדובר, קשה מבחינה נפשית בעיקר. 

עו"ד לענייני צוואות וירושות – טיפול בכל מה שחשוב!

יש להבין כי הצוואה מהווה את הדברים האחרונים, מילותיו האחרונות של המצווה ומילים אלו בכוחן להיחקק לעולמי עולמים ביורשים, לטוב או לרע. מצווה יכול לבחור לשבח את יורשיו ולהותיר בהם תחושה נעימה, תחושה שהיו ועודם נאהבים וחשובים למצווה, ולחלופין – יתכן ומצווה תותיר אחריה מילים קשות שיובילו לעצב עמוק ולהרגשה לא נעימה, בלשון המעטה, ולאחר הקראת הצוואה אין את האפשרות לשאול את המצווה שאלות הבהרה – תם ונשלם הדבר.

נישול של יורש כזה או אחר על ידי המצווה יכול להביא עמו תסכול בל יתואר ליורש ,או היורשת, המנושלים ולא רק בגלל העובדה שלא יקבלו חלק בירושה, או שיתקבל משהו חסר ערך ומבייש (ולמרבה הצער כבר היו מקרים כאלו בעבר), אלא בעיקר בשל הרגשת הפגיעה העמוקה ומפח הנפש ממותיר או מותירת העזבון. עלולות לצוץ לאותם יורשים מנושלים שאלות כמו "מה עשיתי שהמוריש נישל אותי מהירושה?", "האם פגעתי עד כדי כך במורישה?", "מהן הסיבות שהביאו את המצווה לפעול כפי שפעל?" אלו שאלות קשות מאוד והבעיה עם השאלות הקשות הללו היא שבאופן טבעי אנו ננסה לענות עליהן לבד, עם עצמנו או עם הקרובים לנו, מה שיגרום לנו "להתבשל" עם השאלות והתשובות ולמעשה אף פעם לא יהיה לכך מענה אמיתי. לעניות דעתי, זה מצב קשה מאוד שאליו יכולים להיקלע יורשים מאוכזבים.

מכאן החשיבות, המוטלת על כתפי עו"ד לענייני צוואות וירושות, להסביר למצווה את המשמעות של נישול כזה או אחר ולתת לו, או לה, קצת זמן כדי להבין ולעקל את משמעות רצונם. להעמיק את ההסבר על ההשלכות שיכולות להיות לכך בבוא העת על מנושלי הירושה. במקרה בו המצווה יבחר, או תבחר ,לנשל מי מהיורשים החוקיים, רצוי מאוד לכתוב את הסיבה האמיתית לכך, כדי שניתן יהיה להבין מדוע זה היה הרצון האחרון. בנוסף, הסבר כזה, ככל שמדובר בהסבר המתיישב עם ההיגיון, יכול בבוא היום להגן על רצון המצווה ולשפוך אור על הסיבות שהביאו אותו או אותה להחליט כך, במידה ותהיה התנגדות לצוואה והעניין יובא לפתחו של בית המשפט.

עו"ד לענייני צוואות וירושות – עוד על התהליך

לאחר שעו"ד לענייני צוואות וירושות מסיים לכתוב את הצוואה והמצווה חותם או חותמת על כך בנוכחות שני עדים, יש להפקיד עותק במשרד רשם הצוואות והירושות. את העותק יכול / יכולה להפקיד רק המצווה. בהגיע השעה, ניגשים לרשם הצוואות ומבקשים לקבל את הצוואה לשם הוצאת צו קיום צוואה.

הסמכות לדון בצוואות וירושות נתונה לבית המשפט לענייני משפחה. לאחר מות המצווה יש להגיש בקשה לבית המשפט לשם קבלת צו קיום צוואה. לעיתים קורה שהיורשים אינם מסכימים עם המצווה, ומרגישים שנעשה חוסר צדק עמם, מסיבה כזו או אחרת, והם יבקשו להתנגד לצוואה. על מנת להתנגד לצוואה רצוי לפנות לעו"ד לענייני צוואות וירושות אשר יחפש את הדרך הנכונה ואת העילות המשפטיות המתאימות כדי לעשות זאת.

ככלל, במידה ולא מדובר במצב חריג במיוחד, בית המשפט לענייני משפחה ייטה לכבד את רצונו או רצונה האחרון של המצווה מפני שצוואתו של אדם מהווה את רצונו האחרון. מצב חריג יכול להיות מצב בו היורשים יכולים להוכיח שהיתה השפעה על רצון המצווה, או שהמצווה היה במצב בו לא היה כשיר לשקול דברים באופן ראוי (למשל אדם שכתב את צוואתו כאשר היה חולה ולא כשיר להחליט החלטות עבור עצמו).

קראו גם על: הסכם ממון על דירה

המאמרים אינם מהווים יעוץ משפטי. ייעוץ משפטי צריך להיות פרטני ובהתאם לנסיבות הספציפיות של כל מקרה לגופו

דילוג לתוכן