חביבי-קובץ' משרד עורכי דין

דיני עבודה פיטורין הודעה מוקדמת

דיני עבודה פיטורין הודעה מוקדמת

חוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות נותן את המענה לדיני עבודה הודעה מוקדמת, משם אנו שואבים את הסמכות לתבוע במידה שעובד או עובדת מוצאים עצמם מפוטרים לאלתר מבלי לקבל הודעה מוקדמת על הפיטורין.

מה קובעים דיני עבודה פיטורין הודעה מוקדמת ?

"מעסיק המבקש לפטר עובד ייתן לו הודעה מוקדמת לפיטורים" ובאותה המידה – "עובד המבקש להתפטר מעבודתו ייתן למעסיקו הודעה מוקדמת להתפטרות", כלומר: החובה חלה על המעסיקים ועל העובדים באותה המידה.

עובד אשר עובד על בסיס של משכורת חודשית זכאי להודעה מוקדמת לפיטורים, כמפורט להלן:

(1)  במהלך ששת חודשי עבודתו הראשונים – של יום אחד בשל כל חודש עבודה;

(2)  במהלך התקופה החל בחודש השביעי לעבודתו עד תום שנת עבודתו הראשונה – של 6 ימים, בתוספת של יומיים וחצי בשל כל חודש עבודה בתקופה האמורה;

(3)  לאחר שנת עבודתו הראשונה – של חודש ימים.

ומה לגבי דיני עבודה פיטורין הודעה מוקדמת של עובדים לפי שעה, או עובדים יומיים ?

עובד או עובדת בשכר זכאים להודעה מוקדמת לפיטורים, בהתאם לאמור להלן:

(1)  במהלך שנת העבודה הראשונה – יום אחד עבור כל חודש עבודה;

(2)  במהלך שנת העבודה השנייה – 14 ימים, בתוספת של יום אחד עבור כל שני חודשי עבודה בשנה האמורה;

(3)  במהלך שנת העבודה השלישית – 21 ימים, בתוספת של יום אחד עבור כל שני חודשי עבודה בשנה האמורה;

(4)  לאחר השנה השלישית – הזכאות היא לחודש ימים.

כיצד מחשבים את ימי ההודעה המוקדמת לפי דיני עבודה פיטורין הודעה מוקדמת ?

יש לחשב את הימים בהתאם לאופי העבודה של העובדת או העובד (חודשי, שעתי, או יומי) והימים אשר יתקבלו כתוצאה מהחישוב יהוו ימים קלנדריים, משמע, סופרים את כל הימים כולל ימי שישי, שבת וחגים.

היה ועובד או עובדת פוטרו, המעסיק רשאי לוותר על הגעתם לעבודה אך חייב לשלם את ימי ההתראה כפי שהעובד או העובדת משתכרים, כך גם במידה והעובדת או העובד התפטרו ונתנו למעסיק ימי התראה מראש, במידה והמעסיק מבקש לוותר על הגעתם לעבודה יהא עליו לשלם לעובד או לעובדת את שכרם כפי שהיה משולם להם במידה והיו עובדים את אותם הימים.

במידה והמעסיק פיטר ולא נתן הזדמנות לעבוד את ימי ההתראה ו/או לא שילם תמורת ימי הודעה מראש הרי שהעובד או העובדת יכולים לתבוע את שכרם בבית הדין לעבודה.

באותה המידה, במידה ועובד או עובדת התפטרו ולא נתנו למעסיק ימי התראה, יכול המעסיק לקזז מהשכר המגיע להם את אותם הימים שהיה עליהם לעבוד.

דיני עבודה פיטורין הודעה מוקדמת בימי הקורונה

בתקופה זו של "עידן" הקורונה", כאשר לא מעט עובדים נמצאים בחל"ת תקופה מאוד ארוכה ולא נקראו לשוב לעבודה, דיני עבודה פיטורין הודעה מוקדמת מעט השתנו ובמה דברים אמורים?

במידה ועובד לא נקרא לשוב לעבודה במשך תקופה ארוכה, הרי אין לצפות כי ישב בחיבוק ידיים וללא פרנסה, ולכן, במידה ועובדת מצאה עבודה חדשה היא יכולה להתפטר מבלי לתת ימי הודעה מוקדמת מאחר ואין עבודה (לו היתה עבודה ניתן לשער שהמעסיק היה משיב אותה לעבוד).

כמובן שהכל נתון לנסיבות וכל מקרה ייבחן לגופו, אך עקרון תום הלב המנחה אותנו מוביל למסקנה כי אין לחייב עובד לתת ימי התראה כאשר הוא לא הוחזר כלל לעבודה.

עדיין אין מספיק מקרים אשר הובאו לפתחו של בית הדין מאחר ומדובר בתקופה חדשה יחסית ואין תשובות חד משמעיות גם מבית הדין ולכן יש לבחון ולקבל ייעוץ עורך דין לענייני עבודה בנושא של דיני עבודה פיטורין הודעה מוקדמת על מנת להגיע למסקנה האם המקרה הספציפי הוא בר תביעה או לאו.

רצוי לקבל ייעוץ עורך דין לענייני עבודה בטרם ייעשה צעד שעלול לגרור להפסד כספי כזה או אחר כמו קיזוז ימים מן השכר שמגיע עם סיום ההעסקה.

ייעוץ עורך דין לענייני עבודה יעזור לדעת האם כדאי להתפטר והחשוב יותר – מתי כדאי להתפטר ומהן הנסיבות להתפטרות בדין מפוטר.

קראו גם על: דיני עבודה פיטורין

לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת

דילוג לתוכן