חביבי-קובץ' משרד עורכי דין

עו"ד לענייני צוואות וירושות – על הצוואה ומה שחשוב לדעת

עו"ד לענייני צוואות וירושות

מהי צוואה?

זהו מסמך משפטי שנכתב ע"י עו"ד לענייני צוואות וירושות בו אדם מביע את רצונו האחרון בעודו בחיים וכאשר הוא בדעה צלולה.

בצוואה הערוכה על ידי עו"ד לענייני צוואות וירושות מקצועי, אדם מסדיר את חלוקת כל הנכסים אשר ברשותו ומה ייעשה בהם לאחר מותו. במידה ואדם שנפטר לא הותיר אחריו צוואה, כי אז נכסיו יחולקו בהתאם לחוק הירושה (להלן: "החוק"), שנחקק ב-1965.

החוק מחלק את הנכסים בחלוקה מאוד ברורה ומסודרת אך לא תמיד חלוקה זו מתאימה לכל מצב משפחתי ו/או אינה משקפת את רצונו האחרון של כל אדם טרם פטירתו. הצוואה מהווה מסמך משפטי וערוך על ידי עו"ד לענייני צוואות וירושות אשר לפיו ניתן לקבוע מה תהיה חלוקת הנכסים וזאת בשונה מהאמור בחוק הירושה המכתיב באופן קבוע את החלוקה.

מה ההבדל בין צוואה שעורך עו"ד לענייני צוואות וירושות לייפוי כוח מתמשך?

את אמור בצוואה שהותיר אחריו אדם יקיימו, לאחר הגשת בקשה לקיום צוואה בבית המשפט לענייני משפחה, לאחר מותו של האדם המצווה ואילו ייפוי הכוח המתמשך ייכנס לתוקפו בעוד האדם בחיים ורק ניטלה ממנו היכולת, באופן זמני או קבוע, להחליט באשר לגופו ולנכסיו. משמע, הוא לא כשיר לקבל החלטות בעבור עצמו.

מה מכילה צוואה הערוכה על ידי עו"ד לענייני צוואות וירושות ?

בצוואה יכול אדם לערוך חלוקה צודקת יותר מבחינתו אם למשל אחד הילדים אמיד מאוד ואילו האחר במצב סוציו-אקונומי נמוך בשל נסיבות החיים שלו, לדוגמה כאשר מדובר ביורש הסובל ממחלה וזקוק לטיפולים רפואיים, השגחה צמודה וכיוצא בזה. כתיבת צוואה בעזרתו של עו"ד לענייני צוואות וירושות תאפשר לאדם המוריש לתת נתח גדול יותר מן הירושה לילד הזקוק לכך ואילו לילד האמיד נתח קטן יותר. חלוקה זו שונה מן האמור בחוק מאחר שלפי החוק כל ילד יקבל חלק שווה בירושה שיותיר האב.

צוואה יכולה להכיל הוראות באשר לאופן קבורתו של אדם, אופי הטקס ואופי המצבה אשר תוקם על קברו, הכיתוב שייכתב על המצבה וכדומה.

חשוב !

עריכת צוואה כאשר מדובר באדם אשר נישא בשנית היא חשובה מאוד לשם שמירת זכויותיהם של ילדיו מן הנישואים הקודמים כמו גם זכויותיהם של ילדיו מנישואיו השניים. יש חשיבות רבה לעריכת צוואה כשגדלים במשפחות בהן אחד ההורים בתא המשפחתי הוא הורה הביולוגי ולבן הזוג האחר יש גם כן ילדים מנישואים קודמים.

בכל מצב, רצוי לערוך צוואה אצל עו"ד לענייני צוואות וירושות לפיה המוריש יוריש לפי רצונו ולא על פי הכתוב בחוק, אשר חוקק באופן כללי שיתאים לאחוז מסוים מן האוכלוסייה אך אינו מתאים לנסיבות ספציפיות של כל אדם וכל משפחה. לסיכום צוואה שנכתבת ע"י עו"ד מנוסה כגון פנייה אל חביבי קובץ' משרד עורכי דין בפתח תקווה תשיג את ייעודה, תמנע קונפליקטים מיותרים וסכסוכים מכאיבים אשר יוסדרו בצוואה.

לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת

דילוג לתוכן