חביבי-קובץ' משרד עורכי דין

למה אתם צריכים עו"ד לענייני צוואות וירושות

עו"ד לענייני צוואות וירושות

רבים לא מתעניינים בנושא של צוואות וירושות לפני שהוא מגיע לפתחם, אולם מדובר בטעות גדולה. אם אדם רוצה לוודא שכספו והנכסים שצבר יחולקו לאחר מותו לפי רצונו, אין מנוס מפני עיסוק בנושא וכתיבת צוואה מסודרת. לצערנו, איש לא יכול לדעת כיצד ומתי יסתיימו חייו, ולכן חשוב להיערך מבעוד מועד ולוודא כי הדברים ברורים ומוסדרים עוד בחיים. בהמשך, נסביר מדוע חשוב להיעזר בשירותיו של עו"ד לענייני צוואות וירושות ולא לעשות את הדברים באופן עצמאי, אולם לפני כן ננסה להבין – מה היא בכלל צוואה?

צוואה היא הצהרה של אדם העוסקת בחלוקה הרצויה של רכושו לאחר מותו. הצוואה צריכה להיות מסמך כתוב, והיא בעלת משמעויות משפטיות. לעתים, הצוואה מכילה הנחיות ספציפיות ומדויקות אשר יש לעקוב אחריהן במדויק בבוא היום. במקרים אחרים, יש בה קווים כלליים בלבד אשר מתווים את הדרך לביצוע החלוקה. יש אנשים שכותבים במהלך חייהם מספר צוואות, מה שעשוי לבלבל את קרוביהם לאחר מותם וליצור מחלוקות. על כן, חשוב לדעת שבכל המקרים קובעת הצוואה התקפה המאוחרת ביותר שנכתבה. אם זו אינה מבטאת במדויק את רצונו של האדם, חשוב שבעודו בחיים ידאג לכתוב צוואה נוספת אשר מבטאת את רצונו.

מתי מומלץ לערוך צוואה?

ישנם מקרים מסוימים בהם חשוב במיוחד לדאוג להכנת צוואה תקפה ולהסדיר בכך את נושא העיזבון. במקרים אלה, החקיקה הקיימת עשויה במקרים רבים לסתור את רצונו של הפרט; לכן חשוב שהפרט יכתוב צוואה שמפרטת את החלטותיו בנושא ובכך יחסוך סכסוכים עתידיים אפשריים ועוגמת נפש רבה. כך לדוגמה, חשוב לעשות במספר מצבים משפחתיים מסוימים: כאשר לאדם יש בן או בת זוג ידועים בציבור; כאשר מדובר במשפחה שבראשה עומד הורה עצמאי; כשמדובר בבני זוג גרושים או פרודים; כשבני הזוג הם מבוגרים ללא ילדים, וכנראה שלא יהיו להם ילדים בעתיד; כאשר מדובר בנישואים שניים ולכל אחד מבני הזוג יש ילדים ממערכות יחסים קודמות. כמו כן, חשוב להסדיר את נושא הירושה כשהאדם מעוניין להוריש חלקים מסוימים מרכושו או מכספו לאנשים מסוימים, בין אם מדובר בקרובי משפחה, באנשים שאינם קרובי משפחה או בתאגידים.

סוגי צוואות

בישראל, החוק מכיר בארבעה סוגים של צוואות:

צוואה בכתב יד – צוואה מסוג זה תיכתב על ידי המוריש בכתב ידו ועליה יופיעו תאריך וחתימה. צוואה זו ניתן להכין ללא עלות, שכן על מנת להכין אותה אין צורך בעדים כלשהם או באימותה בפני עורך דין. מכאן נובעת גם הבעייתיות שלה – קל יחסית לזייף צוואה כזו, ולכן לעתים קרובות נהוג להעדיף אמצעים אחרים.

צוואה בפני עדים – סוג זה של צוואה הוא הנפוץ ביותר. מדובר בצוואה מודפסת עליה שני עדים חותמים כי נעשתה לפי רצונו של המוריש. עדים אלה אינם יכולים להיות מן הנהנים מהעיזבון לפי הצוואה, על מנת למנוע ניגוד עניינים.

צוואה בפני רשות – צוואה זו נעשית בעל פה או בכתב, במרבית המקרים בנוכחות נוטריון אשר מאשר את הדברים. כדאי שבעשיית צוואה זו יהיה מעורב גם עו"ד לענייני צוואות וירושות. יש לה תוקף מיוחד לפיו קשה לערער על תקפותה, יתרון משמעותי עבור המוריש שמעוניין שחלוקת העיזבון תתבצע בהתאם לצוואתו.

צוואה בעל פה – צוואה זו יכולה להתבצע רק במקרים בהם אין באפשרותו של המוריש לערוך כל צוואה אחרת. לכן, אם כעבור חודש מעשיית הצוואה המוריש עדיין בחיים, הצוואה אינה תקפה עוד. צוואה זו מתבצעת בנוכחות שני עדים בעל פה בלבד ועל כן אינה כרוכה בעלויות.

מדוע להיעזר בשירותי עו"ד לענייני צוואות וירושות

מסיבות שונות, חשוב להיעזר בשירותיו של עו"ד לענייני צוואות וירושות כאשר אדם מעוניין להכין צוואה. ראשית, מכיוון שמדובר בנושא רגיש המערב נושאים משפחתיים וכספיים, יש חשיבות רבה למעורבות של איש מקצוע נטול אינטרסים. בנוסף, נוכחותו של מומחה מבטיחה כי הדברים יתבצעו כנדרש וללא טעויות. כמו כן, יש צוואות שבעשייתן מומלץ מאוד או שאפילו חלה חובה לערב עו"ד לענייני צוואות וירושות.

קראו גם על: עורך דין גירושין בפתח תקווה

המאמרים אינם מהווים יעוץ משפטי. ייעוץ משפטי צריך להיות פרטני ובהתאם לנסיבות הספציפיות של כל מקרה לגופו

דילוג לתוכן